• اخبار

به بهانه 14 آبان ، روز فرهنگ عمومی

به بهانه 14 آبان ، روز فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی، مادر فرهنگ هر ملت است. موجودیتی پویا ، زاینده و جاری در میان نسلها ی دور و نزدیک که در سیری پیوسته از پالایش و آلایش بر تن جامعه نشسته و با آن یکی شده است و در این جوامع مردمی بوده اند که بی هیچ چشمداشتی روز به روز به رشد و شکوفایی آن یاری رسانده اند.

چنین است که اذهان و افکار جامعه، فرهنگ عمومی را شامل همه اموری می خوانند که زندگی مردم و روابط آنان را در بر گرفته است و بر آن ارج و قرب می نهد.
فرهنگ عمومی از زاویه دیدی تخصصی تر ، شبکه بهم تنیده ، قدرتمند و مؤثر از دانش ها، گرایش ها و منش های عمومی جامعه است که در عین ابهام و نامرئی بودن، وجود و حضورش در جامعه احساس می شود و با قدرت خویش در سرتاسر زندگی، انسان را تابع خود می سازد. صاحبنظران، حوزه فرهنگ عمومی را در سه بخش اطلاعات(دانش های عمومی)،‌ گرایش ها(عواطف عمومی)،‌ رفتارها (‌منش های عمومی) دسته بندی می کنند. بر همین اساس ، هم سویی و هماهنگی برنامه ریزان و صاحب نظران فرهنگی و به عبارت دیگر مهندسی فرهنگی و اهمیت بر تخصص گرایی نیز دارای اولویت می باشد.
ضرورت تبیین مبانی معرفتی و گسترش اخلاق اسلامی به عنوان زیر ساخت فرهنگ عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا همه بایستی برای گشودن افق های نو در جهت شکوفایی ظرفیت های خدادادی تلاش نماییم تا در سایه رهنمودهای ارزنده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بتوانیم فرهنگ عمیق ایرانی اسلامی را گسترش داده و از فرهنگ عمومی در جهت آرمان اصلی ملت ایران در رسیدن به جامعه ای با سیرت و صورتی نیکو ، پرنشاط، پرامید، عدالت طلب به همراه داشتن توکل و اعتماد به نفس و گذشت از طریق پایبندی به فرهنگ عمومی بهره گیریم.
دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان فاروج ضمن تسلیت ایام محرم و با درود بر عاشقان حسینی، فرا رسیدن 14 آبان که به عنوان روز فرهنگ عمومی نامگذاری شده را گرامی می دارد و بر ضرورت مشارکت همگانی با تکیه بر ارزش های اسلامی و عاشورایی برای ارتقای سطح فرهنگ و ویژگی های فرهنگی شهرستان فاروج تاکید می کند و همچنین از آحاد مردم به ویژه فرهیختگان و صاحب نظران فرهنگی می خواهد تا با اتکا بر آموزه های دینی و اسلامی و پیروی از صبر، شور و همت حسینی در راستای اعتلای فرهنگ عمومی کوشا باشند
این دبیرخانه دست همه اهالی شهرستان فاروج را که دغدغة فرهنگ دارند و برای اعتلای فرهنگ عمومی و اقتدار فرهنگی شهرستان با مدیران و مسئولان مربوطه همگام شده اند را به گرمی می فشارد  و خدا قوت می گوید.

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان فاروج

روابط عمومی
۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۶
  • اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98