• اخبار

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد: شیراز شهر فعال هنرهای تجسمی است؛ ایران، تهران نیست

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد: شیراز شهر فعال هنرهای تجسمی است؛ ایران، تهران نیست
سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اسکندر پور شهردار شیراز، که با همراهی مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس انجام پذیرفت، گفت: مکاتب و خاندان های هنری، هنرمندان، خلاقیت و سنت های ادبی می تواند شیراز را به شهر پایلوت گفتگوی دیروز و امروز و شهر فعال هنرهای تجسمی تبدیل کند.

ایران، تهران نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، سید محمد مجتبی حسینی با اشاره به اینکه در جشنواره بین المللی هنر فجر، چهار جشنواره هنرهای تجسمی، تئاتر، موسیقی و مد و لباس در حوزه امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود، گفت: در راستای تحقق شعار «ایران، تهران نیست» بخش های مهمی از این جشنواره ها در سایر شهرهای ایران برگزار می شود که با توجه به سرمایه غنی هنری و انسانی شیراز، می توان بخش هایی از جشنواره هنرهای تجسمی فجر را در این شهر برگزار کرد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن مقایسه نگارخانه های شیراز و تهران گفت: در تهران که قریب به 400 نگارخانه مجوزدار فعالیت می کنند، تنها 22 نگارخانه حرفه ای وجود دارد اما در شیراز از 35 نگارخانه، 12 نگارخانه به صورت حرفه ایی مشغول فعالیت هستند و این نشان دهنده سرمایه ای غنی فرهنگی است که می تواند در جریان جشن های چهلمین سال انقلاب و جشنواره فجر به شبکه ملی برگزاری این جشن ها بپیوندد تا شیراز دوباره به عنوان یکی از قطب های هنری کشور شناخته شود.

حسینی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند با همکاری شهرداری شیراز فرصت حضور دوباره هنرمندان شیرازی که هم اکنون در این شهر ساکن نیستند را با ایجاد آکادمی های هنری، نگارخانه ها، سالن های نمایش و .. فراهم کند تا آنها دوباره با شهرشان پیوند بخورند.

شیراز تنها شهری است که سنت هنری در آن دچار انقطاع نشده

وی با اشاره به اینکه شیراز در حوزه هنرهای نمایشی، آیین ها، نمایش های عروسکی و موسیقی پیشینه ای غنی دارد، عنوان کرد: امروز شیراز باید از این سرمایه ارزشمند بهره برداری کند. در این راستا یکی از رویکردهای وزارت ارشاد توجه به شبکه شهرهای خلاق هنری ایران است تا مزیت های هنری شهرهای مختلف شناسایی و با تمرکز بر آنها رشد و توسعه فرهنگ و هنر را به ارمغان بیاورد.

حسینی با ذکر مثالی از شهرهای بزرگ تاریخی دنیا که برخی هنرها مانند تئاتر در آن حضوری همیشگی دارد، گفت: با گذشت زمان سنت های هنری دستخوش تغییراتی می شود اما سنت های هنری می توانند بازآفرینی شوند و شهروندان و گردشگران را به خود جذب کنند. با توجه به پیشینه غنی هنری و فرهنگی شیراز، این شهر می تواند میزبان نمایشگاه های دائمی نقاشی، خوشنویسی، تئاترهای عروسکی سنتی همچون «جی جی بی جی» باشد تا علاوه توسعه اقتصاد هنر بر رشد و توسعه جامعه نیز اثر بگذارد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشریح مزیت های فرهنگی و هنری شیراز خاطرنشان کرد: شیراز تنها شهری است که سنت هنری در آن دچار انقطاع نشده، دو مکتب نقاشی شاخص داشته و روزگاری صادر کننده هنر و الزامات هنری همانند نسخ خطی بوده است و این استعداد هنری راه خود را به خانه های شیرازی ها نیز باز کرده بود و شاهد انتقال نسل به نسل هنر در خاندان های بزرگ هنری این شهر هستیم.

وی با بیان اینکه خاندان های هنری فارس همچون خاندان وصال گوهری ناب برای این سرزمین هستند، افزود: رفاقت و همراهی در فرهنگ هنرمندان فارس، مهمتر از رقابت هنری است که این موضوع منجر به توسعه هنری شیراز و حرکت خاندان های برجسته هنری دوشادوش یکدیگر شده است.

بنا به گفته معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انقلاب اسلامی تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه های هنر به بیش از سه میلیون نفر افزایش یافته و فعالیت بیش از چهار هزار و پانصد آموزشگاه هنری، گفت: رشد وتوسعه هنر از ثمرات انقلاب اسلامی است. امروز یکی از مزیت های فرهنگی کشور توجه به هنر است اما این مزیت به اندازه کافی در راستای توسعه و رونق اقتصادی و گردشگری هنر به کار نگرفته شده است.

تهیه پیش نویس تفاهم نامه فرهنگ و ارشاد فارس با شهرداری شیراز

صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس نیز در این نشست با اشاره به تهیه پیش نویس تفاهم نامه بین اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس و شهرداری شیراز گفت: طبق این تفاهم نامه برنامه های فرهنگی و هنری شیراز با همکاری نهادهای یاد شده اجرا خواهند شد.

شهردار شیراز وجود شهروندان افسرده، بی رمق و خالی از نشاط را یکی از معضلات بزرگ شهرها دانست و افزود: می توان با تعریف رویدادهای فرهنگی و هنری، امید، نشاط و شادی را به جامعه تزریق و فضای عمومی شهر را سرزنده کرد.

نشاط شهروندی عنصری گمشده در شهرها است

 اسکندرپور در نشست با سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به اینکه نشاط شهروندی عنصری گمشده در شهرها است، خاطرنشان کرد: با رویکرد انسان محوری و توسعه فضاهای فرهنگی و اجتماعی می توان فضای شهرها را متحول کرد. از این رو مجموعه مدیریت شهری شیراز همگام با شهرهای بزرگ دنیا این رویکرد را در پیش گرفته است.

وی با بیان اینکه توجه به فضاهای عمومی در توسعه فرهنگ شهروندی نقش مهمی ایفا می کند، گفت: فضای عمومی شهر درواقع صحنه نمایش زندگی روزمره مردم است و در نقطه مقابل زندگی خصوصی آنها قرار دارد. به همین دلیل وجود شادی و نشاط در فضای عمومی جامعه، شهر را بالنده تر و سرزنده می کند.

شهردار شیراز ضمن یادآوری رویدادهای فرهنگی، هنری و اجتماعی در ایام نوروز 97 عنوان کرد: شهرداری شیراز در این ایام رویدادهای فرهنگی و هنری متعددی را در سطح شهر برگزار کرد که رفتار اجتماعی مردم براساس این رویدادها متفاوت شد، چرا که شهر سرشار از انرژی، شادی و نشاط شده بود. به نظر می رسید شهروندان از حضور و زندگی در شهر لذت می برند.

به اعتقاد  اسکندرپور در حال حاضر که کشور با برخی از مشکلات اقتصادی روبروست، باید مردم را امیدوار نگه داشت که تزریق شادی و امید نیز از طریق حوزه فرهنگی امکانپذیر است و شیراز این ظرفیت را دارد.

شهردار شیراز با تاکیدی دوباره بر لزوم توجه به اقتصاد رویداد محور و برگزاری رویدادهای فرهنگی، هنری، ورزشی و اجتماعی در شیراز گفت: می توان با هماهنگی نهادهای مختلف برنامه های مقطعی عید نوروز را در تمام طول سال برگزار کرد چون معتقدیم با اقتصاد رویدادمحور و پرداختن به مسائل فرهنگی و هنری علاوه بر توسعه نشاط شهروندی می توان اقتصاد و اشتغال شیراز را متحول کرد.

وی همچنین در این نشست اضافه کرد: شهرداری شیراز به منظور رشد و توسعه امور فرهنگی و هنری آمادگی دارد به همان میزانی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شهر شیراز هزینه می کند، برنامه های فرهنگی و هنری را حمایت و در تولید، توزیع و نمایش آثار هنری با این نهاد تعامل کند.

 اسکندرپور با اشاره به اینکه شهرداری در حوزه فرهنگی به دنبال سازمان گرایی نیست، گفت: با هدف احیا و توسعه سرزندگی شیراز با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری می کنیم.

شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فعالیت 84 پروژه اقتصادی و سرمایه گذاری در بافت تاریخی فرهنگی شیراز خاطرنشان کرد: باززنده سازی و بازگشت رونق و زندگی به بافت می تواند بسیاری از مشکلات و چالش های آن را حل کند. در این راستا علاوه بر توجه به فعالیت های اقتصادی؛ بازارچه هنر واقع در سنگ سیاه نیز در دهه فجر به بهره برداری می رسد تا شاهد حضور هنرمندان و گروه های هنری در بافت باشیم.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در این نشست گفت: شیراز در حال حاضر دارای فرصت طلایی تعامل و نزدیکی دو حوزه شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است که این فرصت طلایی می تواند منجر به احیای دوباره شیراز به عنوان پایتخت فرهنگ و ادب شود.

 گشتاسبی راد با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای نوروز 98 خاطرنشان کرد: تلاش داریم محیطی فاخر و شاد را برای شهروندان و گردشگران فراهم کنیم.

معاون شهردار شیراز افزود: درصدد هستیم  فستیوال غزل و ترانه را برگزار و جشنواره بهار نمایش را احیا کنیم تا به برندی هنری برای شیراز تبدیل شوند.


روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی فارس
۱۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۴
  • اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98