اخبار

آیین رونمایی و نقد وبررسی کتاب "متمم رهنامه کشتیرانی در خلیج فارس" برگزار شد

آیین رونمایی و نقد وبررسی کتاب "متمم رهنامه کشتیرانی در خلیج فارس" برگزار شد
طی آیینی با حضور مدیرکل و معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر به مناسبت روز ملی خلیج فارس کتاب "متمم رهنامه کشتیرانی در خلیج فارس" با تقدیر از مترجمین این کتاب در سال کنفرانس این اداره کل برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با حضور در این آیین، فرهنگ را ضروری ترین عنصر برای توسعه و پیشرفت جامعه دانست و بیان کرد: فرهنگ مانند اکسیژن است که برای بقا و حیات یک جامعه ضروری است و باید در اولویت قرار گیرد و نگاه ویژه‌ای به آن شود

فاطمه کرمپور عنوان کرد: پایه و اساس همه مشکلات جامعه اعم از سیاسی، اقتصادی و ... مشکلات فرهنگی جامعه است و تا زمانی که فرهنگ یک جامعه اصلاح نشود مشکلات دیگر به قوت خود باقی خواهند ماند

وی کتاب را مهمترین عنصر فرهنگی دانست و اظهار داشت: ما مسلمانان باید اهل مطالعه و کتابخوانی باشیم؛ چرا که شروع رسالت پیامبرمان با دستور خواندن شروع شده است و بارها در قرآن به قلم و کتابت، قسم یاد شده است

این مقام مسئول تصریح کرد: برای ترویج فرهنگ کتابخوانی باید زیرساخت‌های کتابخوانی نیز در جامعه فراهم باشد تا همه مردم به کتاب دسترسی داشته باشند و مسئولان و خیرین باید در ایجاد زیرساخت‌های کتابخوانی، همت بالایی داشته باشند.

وی کار نویسندگان که به خلق آثار مکتوب می‌پردازند را بسیار ارزشمند دانست و عنوان کرد: باید قدرکار آنان دانسته شود؛ چرا که نقش اساسی در انتقال و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی این مرز و بوم را خواهند داشت و همیشه ماندگار خواهند ماند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر ابراز کرد: کتاب "متمم رهنامه کشتیرانی در خلیج فارس" تالیف "لیوتنانت ای. دابلیو. استیف" با ترجمه حبیب احمدی و غلامرضا زائری شامل پنج بخش توضیحات کلی درباره مسیرها و دریانوردی در سواحل، از کراچی به جزیره چرنا، از جزیره چرنا تا راس گوادر و از کرانه خلیج گواتر تا راس الکو است که در ۱۳۹ صفحه و تیراژ یک هزار نسخه توسط انتشارات زرنوشت تهران چاپ شده‌است.

در ادامه این آیین مترجمین این اثربه بیان توضیحاتی در خصوص اهداف خود از ترجمه این اثر و بیان و معرفی قسمت هایی از این کتاب پرداخته و به مشکلات خود در این حوزه در خصوص مسایل و مشکلاتی حوزه چاپ و نشر پرداختند.

حبیب احمدی فرزند احمد متولد سال ۱۳۵۶ در روستای هلالی از توابع بخش کاکی است. تحصیلات دبستان را در زادگاهش گذراند. دوره راهنمایی و دبیرستان را در شهر کاکی به پایان رساند. در سال ۱۳۷۶ در دانشگاه علامه طباطبایی تهران در رشته دبیری زبان انگلیسی پذیرفته شد. وی پس از اشتغال در آموزش و پرورش، تحصیلاتش را ادامه داد و در رشته زبان‌شناسی در دانشگاه پیام نور تهران و دانشگاه آزاد همین شهر مدارک کارشناسی ارشد و دکتری‌اش را اخذ کرد. وی از سال ۱۳۸۰ تا کنون در سمت‌های مختلفی در اداره آموزش و پرورش کاکی از دبیری تا معاونت آن اداره مشغول به خدمت بوده است. وی نزدیک به دو دهه سابقه تدریس زبان انگلیسی در دانشگاه‌های شهر خورموج را نیز در کارنامه دارد. احمدی هم اکنون ساکن شهر خورموج و مشغول خدمت به دانش‌آموزان و دانشجویان این شهر است.


 غلامرضا زائری متولد 
۱۳۵۴ در روستای شیخیان و اکنون ساکن شهر کاکی در شهرستان دشتی است. سی سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش را دارد. وی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در کاکی گذراند. دوره متوسطه را در دانشسرای تربیت معلم شهید شهریاری شهر خورموج به پایان برد. سپس تحصیلاتش را در رشته تاریخ در دانشگاه تبریز ادامه داد. مقطع دکتری را نیز در دانشگاه تربیت مدرس تهران به پایان برد. « استعمار در خلیج فارس »، « جایگاه بحرین در دریانوردی و تجارت دریایی»، «تاریخ عمان در قرون نخستین اسلامی »، « جواهر و لئالی در تاریخ عمان شمالی »، « خلیج فارس در آستانه عصر مدرن » و « تاریخ صید و تجارت مروارید در خلیج فارس » از آثار این نویسنده می‌باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در پایان این مراسم با اهدای هدایا و لوح تقدیر از زحمات این نویسندگان  فعال استان بوشهر درحوزه کتاب و کتابخوانی تقدیر و تشکر کرد.

 

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۱۲
روابط عمومی اداره کل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید