اخبار

به بهانه روز خبرنگار

به بهانه روز خبرنگار
به یاد شهید محمود صارمی ، خبرنگار ایرانی و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف که در سال 1377 در جریان کشتار دیپلمات های ایرانی در مزار شریف به مقام رفیع شهادت نائل گردید و شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این رخداد، 17 مرداد ماه را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

«حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس».(پیامبر اکرم ص) ویژگی حق محوری، حق طلبی و حق گویی، از مهم ترین ویژگی های یک فعال حوزه خبری و خبرنگار موفق و خداترس است.

خبرنگار هر چند واژه آشنا برای همگان است اما هنوز بسیاری از مردم با مرارت ها و دشواری های این شغل پرمخاطره آشنایی ندارند.

خبرنگار با خلق بهترین آثار و واژه ها در تلاش است درد و مشکلات همه مردم در جامعه را بازگو کند اما وقتی که به مشکلات خود می رسد چیزی نمی نویسد.

 او برای مردم می نویسد اما کسی برای او نمی نویسد. اگر نبود شهادت عزیزانی مثل شهید محمود صارمی شاید کسی نیز بهانه ای نمی یافت تا از او بنویسد.

 تولید محتوای خبری توسط خبرنگاران در رسانه های مختلف مکتوب دیداری و شنیداری و مجازی به وفور یافت می شود و این در صورتی است که در همان رسانه ها کمترین آثار مرتبط با خبرنگاران و مسایل آنها را خواهید یافت .

 خبرنگار چرا از خود نمی نویسد؟ چون او برای مردم می نویسد و مشکلات مردم را مهمتر از مسایل خود می داند.

 خبرنگاران برای اطلاع رسانی به موقع، اطلاعات و اخبار را از مبادی مختلف کسب می کنند و آن را در سریع ترین زمان ممکن در اختیار مردم قرار می دهند. در این راه مصائب و مشکلات مختلفی را متحمل می شوند.

بدون اغراق ارزش کار خبرنگاران بیش از آنچه که به عنوان مادیات دریافت می کنند هست. به همین دلیل مادیات کمترین نقش برای این حرفه حساس و خطیر را دارد.

جدای از داشتن استعداد و علاقه، انتخاب شغل خبرنگاری بدون عشق قابل تصور نیست و افرادی که این حرفه را برای کسب مادیات انتخاب می کنند خیلی زود از ادامه کار منصرف می شوند.

اگر از اهمیت مأموریت و رسالت خبرنگاران در انعکاس درست و سریع پیام با خبر باشیم مطمئنا نگاه ما به خبرنگاران و فعالیت های خبری تغییر خواهد کرد.

 در روزگاری که از آن به عنوان عصر اطلاعات و ارتباطات و دهکده جهانی نام می برند، نقش خبرنگار بیش از همه مورد توجه قرار می گیرد.

در دنیای کنونی این خبرنگاران رسانه ها هستند که با تیزهوشی ودقت، نقش واسطه بین مردم و مسئولان را ایفا می کنند. آن ها، از یک طرف درد دل مردم را می شنوند و به مسئولین انتقال می دهند، و از سوی دیگر، پاسخ های مسئولان را به آگاهی مردم می رسانند.

 خبرنگاران با ایفای نقش اصلی و صحیح خود می توانند جامعه را به سوی پیشرفت و تعالی سوق دهند.

خبرنگار در محل وقوع رویدادها، چشم و گوش رسانه و چشم و گوش مردم است و در کمترین زمان به کشف حقیقت ها می پردازد و آن را در کمترین زمان به مخاطبان خود می رساند.

خبرنگاران شهرستان نیز در کنار سایر خبرنگاران کشور همواره در صددند تا اخبار و واقعیات شهرستان را صادقانه احصاء و به گوش مردم و مسئولین برسانند تا زمینه رشد و تعالی شهرستان فراهم شود.

ضمن تبریک خالصانه به تمامی خبرنگاران، سربلندی و موفقیت خبرنگاران شهرستان را در تمام مراحل زندگی آرزومند هستم.

                           

                                                                                          حسن رضوانی

                                                                             رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

                                                                                        شهرستان فاروج
۱۷ مرداد ۱۴۰۰ ۰۷:۱۰
روابط عمومی |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید